Jasnost je vrlina odličnega govornika
“O vsem, o čemer je sploh mogoče razmišljati, je mogoče razmišljati jasno. Vse, kar je mogoče izreči, je mogoče izreči jasno.” – Ludwig Wittgenstein
Robert Goreta že od leta 2004 uspešno vodi seminarje javnega nastopanja, retorike in komunikacije. Doslej je že mnogim pomagal, da so se znebili strahu in treme ob govornih nastopih.
Vsak govornik ima svoj stil oziroma svoj način, ne samo govorjenja, temveč tudi gibanja po prostoru in govorniškemu odru. Nekateri govorniki so povsem statični in ves čas svojega govora stojijo pri miru in se sploh ne premaknejo, ne levo, ne desno, ne naprej, ne nazaj. Toda stati pri miru 45 ali 60 min je izjemno…
“Velike misli prihajajo iz srca.” – Vauvenargues
“Dve minuti pred začetkom, bi raje videl, da me prebičajo, samo, da mi ne bi bilo treba začeti, dve minuti pred koncem govora pa bi se raje pustil ustreliti, kot da bi prenehal.” – Neznani avtor
Prav gotovo se ti je že kdaj zgodilo, da ko si se srečal-a z nekom, nisi vedel-a kako pozdraviti. Ali s sproščenim »Živjo« ali pa z bolj vljudnostnim »Dober dan (dober večer, dobro jutro). Kaj pravi o tem klasični bonton? Nekaj pravil si lahko prebereš v nadaljevanju … Mlajši pozdravi starejšega. Moški pozdravi žensko. Podrejeni…
“Govorjenja se naučimo le z govorjenjem.” – Cicero
1. PRED ZAČETKOM JAVNEGA NASTOPA SE SPROSTIMO. Vedno, ko smo v neki, nam neznani situaciji, se naše telo fiziološko odzove na to. Napnejo se nam mišice, dihanje postane plitvo in roke se nam tresejo. Ali z drugimi besedami, pri javnem nastopanju imamo strah in pojavi se trema. Takrat si lahko pomagamo z minuto ali dvema…